सरकारले मूल्य नतोक्दा बारीमै सुक्नै लागे करोडौंका उखु, किसानलाई सधैंको सास्ती

Share to:

रासंसा/सर्लाही, पौष १०,

मुलुकमा करिब डेढ महिनादेखि मन्त्रालयमा छलफल भइरहेको बताइए पनि उखुको मूल्य निर्धारण हुन सकेको छैन । समर्थन मूल्य नतोकिँदा उखु काट्न ढिला भएर बारीमै सुक्न थालेको छ भने जिल्लामै भएका मिलसमेत सञ्चालन नहुँदा उखु किसान थप निरास बनेका छन् । कृिष तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयले मूल्य नतोक्दा कटान गर्न नपाएर बारीमा सुक्नै लागिसक्दा समेत कृषकले उखु बिक्री गर्न पाएका छैनन् । गत वर्ष सरकारले उखुको प्रतिक्विन्टल मूल्य ५ सय ३६ रुपैयाँ ५६ पैसा कायम गरेको थियो । त्यसमा उद्योगीले ४ सय ७१ रुपैयाँ २८ पैसा र सरकारले अनुदान स्वरुप ६५ रुपैयाँ २८ पैसा भुक्तानी गरेको थियो । यस रकमलाई बढाएर ६ सय ८० पु¥याउनुपर्ने किसानको माग छ । समस्या समाधानका लागि तीनै पक्ष जिम्मेवार भए पनि सरकार र उद्योगीको मिलेमलोले आफूहरू मर्कामा परेको नेपाल उखु उत्पादक महासंघका अध्यक्ष कपिलमुनी मैनाली बताउनुहुन्छ । किसानको माग गत वर्षभन्दा १ सय ४४ रुपैयाँ भन्दा बढी हो । तर, मूल्य निर्धारणको विषयमा पटक–पटक मन्त्रालयमै किसान, सरकार र उद्योगीबीच वार्ता भए पनि हालसम्म सहमति भने जुटिसकेको छैन । ‘धान बाली भित्र्याउने बित्तिकै उखु कटान सुरु हुँदा कृषि मजदुर समेत पर्याप्त पाइन्थ्यो,’ किसान रामहरि प्रसाईं भन्नुहुन्छ, ‘तर, समयमै उखु काट्न नपाउँदा मजदुरसमेत पाइँदैन ।’ समयमा मिल सञ्चालन नहुँदा किसानले ३ वर्ष पुरानो उखु समेत काट्न पाएका छैनन् । पुरानो उखु भएका किसान नयाँ बाली लगाउने तयारीमा रहे पनि पुरानो बाली हटाउन नपाएकाले कुरेर बस्नु परेको छ । ढिलो उखु काट्दा किसानलाई हिउँदे बाली लगाउनसमेत गाह्रो हुने गरेको छ । उद्योगी र किसानबीचको टकरावले किसान र उद्योगी दुवैको हितमा नहुने नेपाल उखु उत्पादक किसान महासंघका अध्यक्ष मैनाली बताउनुहुन्छ । समयमै मिल सञ्चालन भए सिजनअनुसार बाली लगाएर किसानले मनग्ये लाभ लिन सक्थे । तर, लामो समय मिल सञ्चालन नहुँदा उनीहरूले तयारी अवस्थामा रहेको उखुसमेत काट्न पाएका छैनन् । बेला–बेलामा सरकार परिवर्तन भए पनि भुक्तानी लिन वा उखुको मूल्य तोक्नसमेत विभिन्न जिल्लाबाट उखु किसान काठमाडौं धाइरहनुपर्ने बाध्यता निरन्तर दोहोरिरहेको छ । यसर्थ लागतको आधारमा उखुको मूल्य तोक्नतर्फ सरकार र उद्योगीले ध्यान दिन जरुरी छ ।

Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *