टुटुको निधन जो नोबेल शान्ति पुरस्कार विजेता थिए

Share to:

एजेन्सी,

विश्दवमा नोबेल शान्क्षिति पुरस्कार विजेता अफ्रिकाका आर्कबिशप डेसमन्ड टुटुको ९० वर्षको उमेरमा निधन भएको छ । टुटुको आइतबार केप टाउनमा निधन भएको अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुले जनाएका छन् । रंगभेद विरोधी प्रतिक नेल्सन मण्डेलाका समकालीन, उनी एक थिए । टुटुले रंगभेद विरोधी अहिंसात्मक आन्दोलनको नेतृत्व गर्दै आएको भन्दै सन् १९८४ मा नोबेल शान्ति पुरस्कार प्रदान गरिएको थियो । राष्ट्रपति सिरिल रामाफोसाले टुटु एक प्रतिष्ठित आध्यात्मिक नेता, रंगभेद विरोधी कार्यकर्ता र विश्वव्यापी मानव अधिकार अभियानकर्ता भएको बताए । टुटुको मृत्यु दक्षिण अफ्रिकाको अन्तिम रंगभेद–युगका राष्ट्रपति एफडब्लू डे क्लर्कको ८५ वर्षको उमेरमा निधन भएको केही हप्तापछि भएको हो । उनले भने कि आर्कबिशप टुटुले ‘स्वतन्त्र दक्षिण अफ्रिका’ लाई वसीयत गर्न मद्दत गरेको थियो ।

Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *